ANALİZLER

2023 Ocak Ayı İkinci El Otomobil Fiyat Endeksi

12 Şubat 2023 by otoendeks

2023 yılı Ocak ayı ikinci el otomobil fiyat endeksi 2022 Aralık ayına göre %7,408 oranında artarak 585,107 oldu. Son 12 ayda, geçen yılın ocak ayına göre ise %57,30 artış gösterdi.

Hem benzinli hem dizel araç fiyatları endekse paralel olarak artış gösterdi; sırasıyla %8,247 ve %7,048 oranında artış yaşandı.

Manuel ve otomatik vites araç fiyatları sırasıyla %7,272 ve %7,557 oranlarında artış gösterdi.

Tüm segmentlerde endekse paralel olarak artış gerçekleşti. B,C,D segment araç fiyatları sırasıyla %7,57, %7,593 ve %6,661 oranlarında arttı.

Aracınızın güncel otoendeks değerini öğrenmek için http://www.otoendeks.com/ websitesini ziyaret edebilirsiniz.


2022 Yılının İkinci Yarısında İkinci El Araçların Fiyatı Nasıl Değişti

30 Ocak 2023 by otoendeks

Bu yazımızda en çok tercih edilen modellerden olan Volkswagen Passat, Renault Clio, Opel Astra, Renault Megane, Fiat Egea ve Ford Focus’un son 6 aylık satış fiyatlarındaki değişimlerini inceledik ve birbiriyle karşılaştırdık. İncelememizi 2018, 19, 20, 21 ve 2022 modeller üzerinde yaptık. Araçların fiyatlarını hesaplarken farklı motor, vites ve donanım seçeneklerindeki araçların satış fiyatlarının satış adetlerine göre ağırlıklı ortalamaları alınmıştır.

Aşağıdaki grafikte 2018 model araçların fiyat değişimleri görülmektedir. Kasım ayına kadar ağırlıklı olarak araç fiyatlarında düşüş görülmekte, aralık ayında ise bu trend kırılıyor. 6 aylık bu süreç içinde en çok değer kazanan araç %11’le Opel Astra oluyor. Değeri en az artan araç ise %6 ile Fiat Egea oluyor. İnceleme yaptığımız diğer araçların değerleri %7-8 aralığında artıyor.

2019 model araçlara baktığımızda burada en çok değer kazanan aracın %12 ile Volkswagen Passat olduğu görülüyor. İkinci sırayı diğer rakiplerinden sıyrılmayı başarabilen Opel Astra alıyor. Opel Astra değerini %9 oranında arttırmış. Diğer araçlarda ise %5-6 aralığında değer artışı yaşanmış. 2019 model araçlarda fiyat düşüşü ekim ayına kadar sürerken, kasım ayındaki sınırlı toparlanmadan sonra aralık ayında ciddi bir değer artışı gözlenmiş.

2020 model araçlarda en yüksek değer artışına sahip araçlar Volkswagen Passat, Renault Clio ve Opel Astra oluyor. Bu araçların değeri %12-14 aralığında artıyor. Diğer araçlar %4-5 oranında değer artışına sahip olmuşlar. 2020 model araçlarda değer kaybı ekim ayına kadar sürmüş. Kasım ve aralık aylarında ise genel olarak değer artışı gözlenmektedir.

2021 model araçlarda en çok değer artışına sahip araçlarda zirveyi üç araç paylaşıyor. Volkswagen Passat, Renault Clio ve Fiat Egea %13-16 oranında değer artışına sahipler. Opel Astra yukarıda incelediğimiz yıllardaki değer artışını 2021 modellerde sürdüremiyor. 2022’deki kasa değişikliğinin 2021 model üzerinde bir baskı oluşturduğu görülüyor.  

2022 yılında Opel Astra kasa değiştirdi, Ford Focus’un üretiminin 2025 te sonlanacağı duyuruldu. Bu nedenle bu markaları diğer modellerle fiyat mukayesesi yapmak hatalı olacağından 2020 grafiğinde bu iki aracı incelemeye katmadık. 2022 modellerde en çok değeri artan aracımız Volkswagen Passat oluyor. %17 oranında değeri artan Volkswagen Passat’ı %14 ile Opel Astra izliyor. Renault Megane %8 ve Fiat Egea’nın fiyat artış oranı %5 oluyor. 2022 model araçlarda fiyatlanmanın neredeyse her ay artış istikametinde olduğu görülüyor.


2022 Yılının İkinci Yarısında İkinci El Ford Focus’un Fiyatı Nasıl Değişti

22 Ocak 2023 by otoendeks

Bu yazı serimizde en çok tercih edilen araçlardan olan Ford Focus’un son 6 aylık fiyat değişimini inceledik. 2018 model Otomatik-dizel, otomatik- benzinli, manuel-dizel, manuel benzinli seçeneklere sahip araçların satış rakamlarını inceledik ve birbiriyle karşılaştırdık. Ayrıca otomatik-benzinli araçların 2018, 19, 20 ve 2021 modellerinin satış fiyatlarını inceledik. Araçların satış fiyatları donanım ayrımına gidilmeden ortalama olarak hesaplanmıştır.

Aşağıdaki grafikte motor ve vites seçeneklerine göre son 6 ayın fiyat değişimlerini görüyoruz. Fiyat artış istikrarı açısından en iyi seçeneğin otomatik-benzinli seçenekte olduğunu görüyoruz. Otomatik-benzinli Focus’un fiyatı 6 ayda %17 oranında artmış. En az değer kazanan seçenek ise %7 ile manuel-benzin oluyor.

Peki kaç yaşındaki araç daha fazla değer kazanmış? Aşağıdaki grafikleri inceleyecek olursak 2018 model Focus’un en iyi fiyat performansına sahip araç olduğu görülüyor. 2018 model araçların fiyat artış oranı %8 dir.  En kötü fiyat performansı ise 2021 model Focus’ta oluyor.

Aralık ayına kadar Focus’un fiyatlarında ciddi bir artış olmuyor, aksine bazı araç tiplerinde fiyatların düştüğü görülüyor. Aralık ayında fiyatların artığı görülüyor.


2022 Yılının İkinci Yarısında İkinci El Renault Megane’nın Fiyatı Nasıl Değişti

by otoendeks

Bu yazı serimizde en çok tercih edilen araçlardan olan Renault Megane’nın son 6 aylık fiyat değişimini inceledik. 2018 model Otomatik-dizel, manuel-dizel, manuel benzinli seçeneklere sahip araçların satış rakamlarını inceledik ve birbiriyle karşılaştırdık. Ayrıca otomatik-benzinli araçların 2018, 19, 20, 21 ve 2022 modellerinin satış fiyatlarını inceledik. Araçların satış fiyatları donanım ayrımına gidilmeden ortalama olarak hesaplanmıştır.

Aşağıdaki grafikte motor ve vites seçeneklerine göre son 6 ayın fiyat değişimlerini görüyoruz. Fiyat artış istikrarı açısından en iyi seçeneğin manuel-benzinli seçenekte olduğunu görüyoruz. Manuel-benzinli Megane’nın fiyatı 6 ayda %9 oranında artmış. Diğer seçeneklerin %7 oranında arttığı görülüyor.

Peki kaç yaşındaki araç daha fazla değer kazanmış? Aşağıdaki grafikleri inceleyecek olursak 2022 model Megane’nın en iyi fiyat performansına sahip araç olduğu görülüyor. 2022 model araçların fiyat artış oranı %7 dir.  En kötü fiyat performansı ise 2021 model Megane’ta oluyor.

Kasım ayına kadar Megane’ın fiyatlarında ciddi bir artış olmuyor, aksine bazı araç tiplerinde fiyatların düştüğü görülüyor. Kasım ayında fiyattaki toparlanmanın ardından aralık ayında fiyatların daha da fazla oranda artığı görülüyor.


2022 Yılının İkinci Yarısında İkinci El Fiat Egea’nın Fiyatı Nasıl Değişti

by otoendeks

Bu yazı serimizde en çok tercih edilen araçlardan olan Fiat Egea’nın son 6 aylık fiyat değişimini inceledik. 2018 model Otomatik-dizel, otomatik- benzinli, manuel-dizel, manuel benzinli seçeneklere sahip araçların satış rakamlarını inceledik ve birbiriyle karşılaştırdık. Ayrıca otomatik-benzinli araçların 2018, 19, 20, 21 ve 2022 modellerinin satış fiyatlarını inceledik. Araçların satış fiyatları donanım ayrımına gidilmeden ortalama olarak hesaplanmıştır.

Aşağıdaki grafikte motor ve vites seçeneklerine göre son 6 ayın fiyat değişimlerini görüyoruz. Fiyat artış istikrarı açısından en iyi seçeneğin manuel-benzinli seçenekte olduğunu görüyoruz. Manuel-benzinli Egea’nın fiyatı 6 ayda %12 oranında artmış. En az değer kazanan seçenek ise %5 ile otomatik-dizel oluyor.

Peki kaç yaşındaki araç daha fazla değer kazanmış? Aşağıdaki grafikleri inceleyecek olursak 2021 model Egea’nın açık ara en iyi fiyat performansına sahip araç olduğu görülüyor. 2021 model araçların fiyat artış oranı %12 dir.  Diğer yıl seçenekleri ise yaklaşık %6 oranında artmış.

Kasım ayına kadar Egea’nın fiyatlarında ciddi bir artış olmuyor, aksine bazı araç tiplerinde fiyatların düştüğü görülüyor. Kasım ayında fiyattaki toparlanmanın ardından aralık ayında fiyatların daha da fazla oranda artığı görülüyor.


2022 Yılının İkinci Yarısında İkinci El Opel Astra’nın Fiyatı Nasıl Değişti

by otoendeks

Bu yazı serimizde en çok tercih edilen araçlardan olan Opel Astra’nın son 6 aylık fiyat değişimini inceledik. 2018 model Otomatik-dizel, otomatik- benzinli, manuel-dizel, manuel benzinli seçeneklere sahip araçların satış rakamlarını inceledik ve birbiriyle karşılaştırdık. Ayrıca otomatik-benzinli araçların 2018, 19, 20 ve 2021 modellerinin satış fiyatlarını inceledik. Araçların satış fiyatları donanım ayrımına gidilmeden ortalama olarak hesaplanmıştır.

Aşağıdaki grafikte motor ve vites seçeneklerine göre son 6 ayın fiyat değişimlerini görüyoruz. Fiyat artış istikrarı açısından en iyi seçeneğin manuel-dizel seçenekte olduğunu görüyoruz. Manuel-dizel Astra’nın fiyatı 6 ayda %16 oranında artmış. En az değer kazanan seçenek ise %7 ile Otomatik-dizel oluyor.

Peki kaç yaşındaki araç daha fazla değer kazanmış? Aşağıdaki grafikleri inceleyecek olursak 2020 model Astra’nın en iyi fiyat performansına sahip araç olduğu görülüyor. 2020 model araçların fiyat artış oranı %12 dir.  En kötü fiyat performansı ise 2021 model Astra’da oluyor. Astra 2022 yılında kasa değişikliğine gitmişti, bunun oluşturduğu baskı nedeniyle 2021 modelin fiyatının fazla yükselemediği görülüyor.

Kasım ayına kadar Astra’nın fiyatlarında ciddi bir artış olmuyor, aksine bazı araç tiplerinde fiyatların düştüğü görülüyor. Kasım ayında fiyattaki toparlanmanın ardından aralık ayında fiyatların daha da fazla oranda artığı görülüyor.


2022 Yılının İkinci Yarısında İkinci El Renault Clio’nun Fiyatı Nasıl Değişti

by otoendeks

Bu yazı serimizde en çok tercih edilen araçlardan olan Renault Clio’nun son 6 aylık fiyat değişimini inceledik. 2018 model Otomatik-dizel, otomatik- benzinli, manuel-dizel, manuel benzinli seçeneklere sahip araçların satış rakamlarını inceledik ve birbiriyle karşılaştırdık. Ayrıca otomatik-benzinli araçların 2018, 19, 20, 21 ve 2022 modellerinin satış fiyatlarını inceledik. Araçların satış fiyatları donanım ayrımına gidilmeden ortalama olarak hesaplanmıştır.

Aşağıdaki grafikte motor ve vites seçeneklerine göre son 6 ayın fiyat değişimlerini görüyoruz. Fiyat artış istikrarı açısından en iyi seçeneğin manuel-benzinli seçenekte olduğunu görüyoruz. Manuel-benzinli Clio’nun fiyatı 6 ayda %12 oranında artmış. En az değer kazanan seçenek ise %6 ile otomatik-dizel oluyor.

Peki kaç yaşındaki araç daha fazla değer kazanmış? Aşağıdaki grafikleri inceleyecek olursak 2018, 2020 ve 2021 model Clio’un en iyi fiyat performansına sahip araçlar olduğu görülüyor. Bu yıllardaki araçların fiyat artış oranı %13 dür.  En kötü fiyat performansı ise 2022 ve 2019 model Clio’da oluyor.

Kasım ayına kadar Clio’nun fiyatlarında ciddi bir artış olmuyor, aksine bazı araç tiplerinde fiyatların düştüğü görülüyor. Kasım ayında fiyattaki toparlanmanın ardından aralık ayında fiyatların daha da fazla oranda artığı görülüyor.


2022 Yılının İkinci Yarısında İkinci El Volkswagen Passat’ın Fiyatı Nasıl Değişti

21 Ocak 2023 by otoendeks

Bu yazı serimizde en çok tercih edilen araçlardan olan Volkswagen Passat’ın son 6 aylık fiyat değişimini inceledik. 2018 model Otomatik-dizel, otomatik- benzinli, manuel-dizel, manuel benzinli seçeneklere sahip araçların satış rakamlarını inceledik ve birbiriyle karşılaştırdık. Ayrıca otomatik-benzinli araçların 2018, 19, 20, 21 ve 2022 modellerinin satış fiyatlarını inceledik. Araçların satış fiyatları donanım ayrımına gidilmeden ortalama olarak hesaplanmıştır.

Aşağıdaki grafikte motor ve vites seçeneklerine göre son 6 ayın fiyat değişimlerini görüyoruz. Fiyat artış istikrarı açısından en iyi seçeneğin manuel-benzinli seçenekte olduğunu görüyoruz. Manuel-benzinli Passat’ın fiyatı 6 ayda %13 oranında artmış. En az değer kazanan seçenek ise %3 ile manuel-dizel oluyor.

Peki kaç yaşındaki araç daha fazla değer kazanmış? Aşağıdaki grafikleri inceleyecek olursak 2022 model Passat’ın en iyi fiyat performansına sahip araç olduğu görülüyor. 2022 model araçların fiyat artış oranı %17 dir.  En kötü fiyat performansı ise 2018 model Passat’ta oluyor.

Kasım ayına kadar Passat’ın fiyatlarında ciddi bir artış olmuyor, aksine bazı araç tiplerinde fiyatların düştüğü görülüyor. Kasım ayında fiyattaki toparlanmanın ardından aralık ayında fiyatların daha da fazla oranda artığı görülüyor.


2022 Yılında İkinci El Piyasasında Araba Fiyatları Nasıl Değişti, Otoendeks Analizi

18 Ocak 2023 by otoendeks

Acaba 2022 yılında ikinci el araç fiyatları nasıl değişmiştir? Kaç ay çalışsam bir araç sahibi olabilirim, araç fiyatlarının yatırım araçları karşısındaki durumu nedir?

Otoendeks olarak, her ay ikinci el otomobil fiyat endeksi ilan edilmektedir. İkinci el otomobil fiyat endeksi, her ay ikinci el araba piyasasındaki fiyat artış ve azalışını raporlamak maksadıyla hesaplanmaktadır.

Toplam satış adetlerine göre ağırlıklı ortalama alınarak son ayın araç satış fiyatları hesaplanır. Sonrasında bir önceki aya göre fiyattaki artış/azalış oranı bulunur. Bulunan bu artış/azalış oranı son ayın ikinci el otomobil fiyat endeks değerine uygulanarak yeni ayın ikinci el otomobil fiyat endeksi bulunur. Böylelikle ikinci el araba piyasasındaki fiyat değişimini belirli bir markaya ve modele bağlı kalmaksızın fikir sahibi olma ve takip etme imkanı elde edilmiş olunuyor.

01.01.2018 tarihi itibariyle endeks 100 puandan başlamaktadır. Daha sonra ortalama fiyat değişimi oranına göre 100 puan arttırılarak ya da azaltılarak ilgili aydaki otomobil fiyat endeksi hesaplanmaktadır. Böylece her ay ortalama araç fiyatları belirlenmiş olur, yani 100 puan değerindeki bir aracın aylık fiyat değişimi piyasa şartları dikkate alınarak tespit edilmektedir.

Bu yazımızda Aralık 2021’de piyasa değeri 500.000 TL olan bir aracın 2022 yılındaki seyrini inceleyeceğiz. Otomobil fiyat endeksi kullanılarak 500.000 TL değerindeki aracımızın piyasadaki fiyat değişimi belirlenecektir.

Aracın 2022 yılındaki fiyat değişimi aşağıdaki grafikte mavi çizgiyle göstermektedir. Örnekleme yaptığımız aracın nisan-temmuz ayları arasında fiyat artış hızı diğer aylara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Endeks değeri  yılbaşından nisan ayına kadar neredeyse yatay devam etmiş, temmuz ayından sonrada bu davranışını sürdürmüştür.

Daha önce yaptığımız analizlerde olduğu gibi yılın ilk aylarında araç fiyatları fazla değişmiyor. Ancak baharla birlikte araç fiyatlarının arttığı görülüyor. Eğer çok sık araç değiştiriyorsanız araç almak için en iyi dönemin nisan-mayıs ayları olduğu, satmak için ise en iyi dönemin temmuz-ağustos ayları olduğu görülüyor.

Grafikte ayrıca dolar kuru, altın ve enflasyon karşısında arabamız değer kazanmış mıdır sorusun cevabı da mevcut, grafikte sarı renkli çizgiler 2021 sonunda araç için ayırdığımız 500.000 TL ile altın alınsaydı şimdi kaç TL olurdu sorusunun cevabını veriyor. Yeşil renkli çizgi 500.000 TL ile alınan doların şimdi kaç TL olduğunu göstermekte, aynı şekilde turuncu çizgi de euro’nun seyrini gösteriyor. Kesikli çizgiler ise bu paranın enflasyonla birlikte artışını gösteriyor. Eğer Aralık 2021 de araç almak yerine bu parayla altın alınsaydı bugün itibarıyla paramız 703.000 TL, dolar alınsaydı 702.000 TL, euro alınsaydı 660.000 TL olacaktı. Aracımızın değeri ise geçen bu süre içinde 773.000 TL oldu. Aracımızın değeri incelediğimiz tüm yatırım araçları karşısında daha fazla artmış durumdadır.

500.000 TL’nin enflasyon oranında nemalandığı ele alınırsa; yukarıdaki grafikte kesikli çizgiler Aralık 2021’deki 500.000 TL’nin enflasyon karşısında değişimini göstermektedir. TÜFE’deki oran dikkate alınınca 500.000 TL’nin yıl sonundaki değeri 821.000 TL olmakta, ÜFE’de bu tutar 988.000 TL olmaktadır. 500.000 TL’ye aldığımız ikinci el otomobil fiyat endeksindeki değişimin dolar, euro ve altın karşısında değer kazandığı, ancak enflasyon karşısında değer kaybettiğini görüyoruz.

Aşağıdaki grafikte incelediğimiz parametrelerin değişim yüzdeleri görülmektedir. Bu grafikteki verilere göre 2022 yılı süresince otomobil fiyat endeksi %54,7; altın fiyatları %40,7; dolar kuru %40,3;  euro kuru %32,1 ; TÜFE %64,3; ÜFE %97,7 oranlarında artmıştır.

Aşağıdaki grafikte örnek aracımızı almak için gerekli döviz ve altın miktarı görülmektedir. Burada 500.000 TL’lik araç fiyatının her ay otomobil fiyat endeksine göre arttığı varsayılıyor, ilgili ay elde edilen araç fiyatının dolar, euro ve altın cinsinden karşılığı hesaplanıyor. Nisan-mayıs aylarına kadar örnek aracımızı almak için gerekli döviz ve altın miktarı azalırken haziran ayıyla birlikte gerekli döviz miktarı artmaktadır. Bu durumu son aylarda TL’nin değerlenmesiyle açıklayabiliriz.

Araç fiyatlarının kur ve enflasyon verilerine göre değişimini gördük peki alım gücü açısından durum nedir? 2022 yılında acaba araç alım gücümüz nasıl değişti? Bunun için 2022 yılındaki memur maaşlarını derledik. Peki kaç aylık maaşla aracımızı satın alabiliyoruz? Cevabı aşağıdaki grafikte bulunuyor. Bu grafikte dört meslek sahibi de memur olduğu için maaşları aynı oranda artıyor, bu nedenle grafiklerin formları aynıdır.

Mayıs ve temmuz aylarındaki dalgalanmayı dikkate almazsak araç alım gücü açısında dönemsel olarak 3-4 aylık farklılıklar olduğu görülüyor. Mart ayına kadar alım gücünde ciddi bir değişiklik gözlenmez iken nisan ayıyla birlikte haziran ayına kadar alım gücünde ciddi bir düşüş yaşanıyor. Temmuzda gelen maaş artışıyla alım gücü artıyor. Temmuzdan sonra ise alım gücünün tedrici olarak azaldığı görülüyor.

Yıl içindeki ortalamalarına bakıldığında 32 aylık profesör maaşıyla örnek aracımızı satın alabilirken, doktor maaşıyla 44 ay, mühendis maaşıyla 51 ay, öğretmen maaşıyla 70 ay gerekli olmaktadır.


2022 Aralık Ayı İkinci El Otomobil Fiyat Endeksi

12 Ocak 2023 by otoendeks

2022 yılı Aralık ayı ikinci el otomobil fiyat endeksi 2022 Kasım ayına göre %2.434 oranında artarak 544,75 oldu. Son 12 ayda, geçen yılın aralık ayına göre ise %54,68 artış gösterdi.

Hem benzinli hem dizel araç fiyatları endekse paralel olarak artış gösterdi; sırasıyla %3.004 ve %2.177 oranında artış yaşandı.

Hem manuel hem de otomatik vites araç fiyatları sırasıyla %2.601 ve %2.246 oranlarında artış gösterdi.

Tüm segmentlerde endekse paralel olarak artış gerçekleşti. B,C,D segment araç fiyatları sırasıyla %2.678, %2.3, %1.897 oranlarında arttı.

Aracınızın güncel otoendeks değerini öğrenmek için http://www.otoendeks.com/ websitesini ziyaret edebilirsiniz.